Wspomnienia

Oczywiście motorem były wizyty na grobach. W sobotę byliśmy u Mamy. Kwiaty, znicze. Młody niósł psunię na rękach. Jakaś kobieta wpadła z tekstem, że co to znaczy na cmentarz z psem? A ja i tak wolę z psem, niż z gromadą wrzeszczących i rozbiegających się „bachorków”. Potem spacer po lesie. Spokój i zamyślenie.

Przypomniało mi się jak urodził się Młody. Mama takiemu maluchowi czytała arcydzieła literatury rosyjskiej w oryginale. Dostojewski, Czechow… Ten rosyjski, jego łagodna melodia nadal gdzieś tam tkwi w Młodym. Mama dała mu miłość bezwarunkową. Niezależnie co zrobił, lub czego nie zrobił był zawsze najlepszy, najwspanialszy. Wyróżniała go spośród wnuków. Może dlatego, że był pierwszy i po dwóch własnych córkach, wreszcie facet. To nie znaczy, że pozostałych wnucząt Mama nie kochała, ale kochała inaczej. Widać to choćby w tym, że Młody zawsze była emocjonalnie bardzo związany z Dziadkami.

Cmentarz w Antoninowie nie jest jeszcze bardzo przepełniony. Choć w tym roku już wyraźnie było widać większą ilość samochodów i ludzi, niż w zeszłym roku. A i grobów wyraźnie przybyło. Ale jest tam póki co spokój. Wielkie znaczenie ma też otaczający go las.

Potem pojechaliśmy do nas. Obiad, kawa, ciasto. Było jakoś spokojniej i bardziej refleksyjnie. Coraz mocniej widać tęsknotę Taty za Mamą. Trochę napawa mnie to lękiem.

Nie wierzę w jakieś życie pozagrobowe. W niebo, piekło czy inne formy spędzania czasu po śmierci. Śmierć jest pełna i nieodwracalna. To koniec naszej bytności. Robimy miejsce na ziemi następnym. A jednak czasem mam wrażenie, że czuję obecność Mamy, że nadal jest gdzieś w pobliżu. Że czuwa. Wiem, że to wytwory mojego umysłu… ale lubię to uczucie.

A ja? Czekam na czerwiec, żeby znowu jeść truskawki!

Reklamy

Komentarze 2 to “Wspomnienia”

  1. admin_af Says:

    Skąd ta pewność, że to co czujesz, czyli bliska obecność Mamy to tylko wytwór Twojego umysłu? Może Ona jednak wciąż jest blisko:)

  2. J. Says:

    Ja zawsze sobie mówię, że nasza pamięć jest ich nieśmiertelnością…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: